![Napinacze łańcuchowe do zabezpieczenia ładunków](/userdata/public/news/images/13.jpg)
Łańcuchy transportowe (odciągi łańcuchowe)
Odciągi łańcuchowe (nazewnictwo fachowe) czyli tak zwane łańcuchy transportowe (nazewnictwo potoczne) służą do zabezpieczenia bardzo dużego i ciężkiego ładunku typu maszyny rolnicze, budowlane czy elementy konstrukcyjne. Stosowane są w transporcie, logistyce, na statkach oraz w urządzeniach wojskowych.
Jest to najmocniejszy system mocowania ładunków dostępny na rynku.
Odciągi łańcuchowe występują w wersji jedno-częściowej i dwu-częściowej. Dodatkowo można zastosować haki oraz ogniwa skracające (jeden lub dwa), które pozwalają regulować długość odciągu. Budowa łańcucha transportowego (odciągu łańcuchowego)
Łańcuchy transportowe (odciągi łańcuchowe) składają są z następujących komponentów:
- Napinacza grzechotkowego, który umożliwia naprężenie łańcucha.
- Łańcucha w klasie 8 lub 10zakończonego hakami sworzniowymi w odpowiedniej klasie doczepionego do napinacza lub jako osobny komponent.
- Haków skracających w klasie 8 lub w klasie 10, które pozwalają na regulację długości łańcucha. Dzięki temu odciąg może mieć uniwersalne zastosowanie.
Dzięki modułowej budowie możliwe jest tworzenie różnych konfiguracji: odciągów jednoczęściowych, dwuczęściowych, z jednym lub z dwoma hakami skracającymi czy różną długość łańcucha.
Odciągi łańcuchowe – tylko atestowane i zgodne z normą EN 12185-3
Wszystkie nasze łańcuchy transportowe spełniają normę PN-EN 12195-3 (Mocowanie ładunków. Bezpieczeństwo. Część 3: Odciągi łańcuchowe), która precyzuje jak mają być skonstruowane odciągi łańcuchowe służące do zabezpieczania ładunków w transporcie.
Współczynnik bezpieczeństwa naszych odciągów wynosi to 2:1. Oznacza to, że w ustalonych warunkach odciągi mogą wytrzymać dwa razy większe obciążenia niż maksymalna zdolność mocowania. Nie należy jednak nigdy przekraczać zdolności mocowania danego odciągu!
Potwierdzenie jakości – do każdego łańcucha transportowego (odciągu łańcuchowego) doczepiona jest na stałe tabliczka znamionowa, na której wybite są podstawowe parametry odciągu:
- informacja o zdolności mocowania LC [kN],
- nominalna siła napięcia STF [daN], dla której sprzęt został zaprojektowany,
- informacja jaką normę spełnia odciąg łańcuchowy,
- numer certyfikatu.
Ponadto do każdego zakupionego u nas odciągu łańcuchowego dołączamy świadectwo jakości, które potwierdza zgodność z normą oraz parametry techniczne odciągu.
Łańcuchy transportowe – rodzaje
Łańcuchy zabezpieczające ładunek (odciągi łańcuchowe) występują w parunastu wersjach, różniących się:
- klasa wytrzymałości – napinacze dostępne są w klasach 8 oraz 10
- budowa – odciągi jedno- oraz dwu-częściowe. Łańcuchy odciągu jedno-częściowego jest połączony na stałe z napinaczem grzechotkowym. W przypadku odciągu dwu-częściowego łańcuch i napinacz nie są ze sobą połączone. Mocowanie następuje przez zapięcie łańcucha hakami skracającymi.
- zdolność mocowania – parametr ten zależy od łańcucha z jakiego został wykonany odciąg łańcuchowy. W naszej ofercie znajdziecie odciągi z łańcucha o średnicy 8 mm, 10 mm, 13 mm i 16 mm w klasie 8 * GRAD 80 oraz w klasie 10 / GRAD 100. Im większa średnica łańcucha tym odciąg jest bardziej wytrzymały.
- długość – odciągi dostępne są w długościach od 1m. Łańcuchy konfigurowane są co do cm – wg specyfikacji klienta.